Sansürsüz İnternet için DNS Sunucunuzu Değiştirin!

Yeni internet yasasıyla birlikte kurulan internet kurulu çalışmalarına başladığından beri internet siteleri özellikle paylaşım siteleri,bahis sitelerine ulaşımlar engelleniyor.Bu kurul olmadan öncede zaten mahkeme kararları yüzünden bir çok büyük sitede bu yasaklamalardan nasibini almıştı.Mesela wordpress.com,divxplanet,torrentturk,divxforever hala aktiv olarak engellenen sitelerden birkaçı.Birazdan anlatacağım ayarları yaptığınız taktirde bu sitelere ulaşımda artık sorun yaşamayacaksınız.Çoğu adsl üyesi TTNet kullandığı ve TTnetin dns serverlarından internete çıktığı için engellemelerden etkileniyor.Biz şimdi Dns sunucumuzu değiştireceğiz ve böyle bir sorunumuz kalmayacak.

Mahkme kararıyla engellenmiştir

ilk önce Ağ Bağlantılarımı açın buradan sol menüdeki (Ağ görevleri) Ağ bağlantılarını görüntüleye tıklayın.Karşınıza bilgisayarınızda kurulu ağların listesi çıkacaktır.

Ağ Bağlantıları

Bu ekranda kullandığınız ağı sağ tıklayıp özellikler ekranını açın.(Kablosuz kullananlar kablosuz ağ bağlantısını,ethernet kablosuyla bağlananlar Yerel ağ bağlantısını tıklasın)

Ağ bağlantısı özellikleri

Karşınıza çıkan bu ekrandan resimde olduğu gibi İnternet iletişim kuralları (TCP/IP) protolünü seçip özellikler butonuna tıklayın.karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran gelecek.

TCP/IP Özellikleri

Sizin ekranınızda gelen ayarlarda DNS sunucusu adresini otomatik al seçili olmalı.Yapmanız gereken şey Aşağıdaki DNS sunucusu adreslerini kullan seçeneğini seçip.DNS adresleri olarakda 4.2.2.2 ve 4.2.2.3 ü yazmanız.Yani bir üstteki resimde gözüken ayarların aynısını yaparsanız amacımıza ulaşmış olacağız.

Bu ayaları yaptıktan sonra tamamlara tıklayarak ekranları kapatıyoruz.şu andan itibaren yasaklı bütün sitelere erişebilir hale gelmemiz lazım.Eğer ayarları doğru yaptığınız halde hala sitelere erişemiyorsanız.bilgisayarınızı ve modeminizi yeniden başlatmayı deneyin.Sorularınız bekliyorum yorum alanıma.Kolay gelsin

213 Yorum

  • Öncelikle teşekkürler. Bu lanet yasaklar yüzünden dizi bile izleyemiyorum. Söylediklerinizi yaptım ama olmadı. Ama benim kullandığım bağlantı biraz değişik sanıyorum. Apartın kablolu internetini kullanıyorum ağın adı da kendi de bi değişik. Sizin eklediğiniz görüntüdeki gibi değil özellikler kısmı yine de DNS ayarlarını bulabildim ve numaraları girdim ama olmadı. Modem hakkında bi kaç bilgi yazıyım bende pek anlamam bu işlerden ama belki yardımcı olabilirsiniz. ”Realtek PCIe GBE Family Controller” yazıyor ağın altında. İnternet iletişim başlıklı bişey yok ama İnternet protokolü sürüm6 ve sürüm 4 diye (TCP/IPv6) ve (v4) var. 4′deki dns ayarlarını aynı şekilde değiştirdim cünkü diğer seçeneklerde dns ile ilgili bişey yoktu. Sorun ne olabilir ? Modemi kapatıp açma gibi bi şansım yok :)

  • çok saol işe yaradı

  • ben dns ayarlarını degiştiriyorum ama bu sefer de internete girmiyor neden acaba bilen varmı yardım ….

Bir Cevap Yazın