Yükseklisans tavsiyeleri!

Yükseklisans başvuruları ve mülakatları çoğu üniversitenin başladı,paçası tutuşan tanıdık tanımadık teker teker beni aramaya başladı,şuraya bilgi yazayım da artık hepsine tek tek anlatmaktan kurtulayım dedim :) bende geçen sene şu yükseklisans olayında imanımı gevretmiştim.Neyse gelelim yükseklisans olayına,evet her üniversitenin başvuru ve kabul koşulları farklı olmakta, üniversitenin başvuracağınız bölüme göre fen bilimleri,sosyal bilimler enstitü gibi sayfasına girerek başvuru koşullarını öğrenebilirsiniz,hangi bölümlere başvurabileceğiniz, LES puanı şartı,İng. şartı falan başvuru koşulları kısmında yazar, koşullar sayfasını dikkatle okursanız ve yine de aklınızda soru kaldıyda mesela dönem uzatma,dondurma v.s., o zaman enstitü yönetmeliğinden bu gibi konularda ki sorularınıza cevap bulabilirsiniz.Her üniversitenin yönetmeliği farklı olmakta ama genel olarak bana en çok sorulan soru bitirilen lisans bölümünden farklı bir bölümde yükseklisans yapmak hakkında olmakta, arkadaşlar bunun tam olarak cevabını veremem,ama başvuru koşulları uygun ise,puanlarınız iyiyse ve mülakattaki hocalarda sizin yapabileceğinize ikna olmuşlarsa ben gibi kabul edilebilirsiniz,yani tam bir şans işi diyelim!

ete_027__.jpg

Mülakat olayına gelince,mülakata blue jean ve penye ile gitmeyin derim,ama çok kasmaya da gerek yok, birazdaha ciddi giyinmeniz yeterli,güler yüzlü,kendine güvenen imajı yaratın.Mülakatta ki sorular değişmeksizin bu şekilde olmaktadır “Yüksek lisans yapmakta ki amacın nedir”,”Bitirme tezinin konusu neydi,biraz anlatabilir misin”,”Başka üniversitelere başvurdun mu,neden biz” gibi.ayrıca mülakatta ki her hoca tatmin oluncaya kadar bölüm hakkında soru sormakta,bu soruların sayısı hakkında net bir rakam veremem,eğer puanlarınız iyiyse ve bölüm hakkında ki sorulardan önce ki kısımda hocaları ikna ettiyseniz daha az soru sorulur,zorlamak isterlerse daha çok soru sorarlar,ama bu soruların hepsine doğru yanıt vermeniz gerekmemekte,soru hakkında bir kaç cümle ve bölüm hakkında genel bilgi konusunda hocaları tatmin etmeniz yeterli.

Mühendislik bölümü mezunu öğrencileri için pek duyulmayan “Mühendislik Yönetimi(TEZSİZ)” programından bahsetmek istedim.Bu yükseklisans programının dersleri yarısı endüstri müh,diğer yarısı da diğer mühendislik bölümü yüksek lisans dersleri içermektedir.Bence bir mühendis için en ideal,faydalı ve kolay yüksek lisans programı,hemi de TEZSİZ :)

Yükseklisans eğitimi hakkında düşüncelerimi belirtecek olursam, bir nevi öğrencilik kalıntıları taşımakla beraber ,daha çok detay ve uygulamaya yer verilmekte,hocalar daha esnek davranmakta, böylelikle istediğiniz konuda çalışabilme imkanı bulmaktasınız,eğer gerçekten belli bir konuda uzmanlaşmak istiyorsanız size çok iyi imkanlar sağlamakta ,ayrıca üniversite de bulunmak bir çok kapıyı size açmaktadır. Tabii hocaların kişisel düşünce ve davranış biçimleri de çok büyük rol oynamaktadır,mesela tez konusunun zor olması büyük bir faktör değildir,önemli olan tez danışmanının zor olmamasıdır ;) ama yine de çalış çalış hep bir karış yaw,öğrenmenin sonu yok :)

Hadi bakalım yükseğe başvuran herkese bol şans,bu yazıyı okumadan yüksek başvuru,kabul,mülakatı için beni aramayın :)

398 Yorum

 • Merhaba Ramin! Verdigin degerli bilgiler icin tesekkur ederim. Ben Azerbaycanliyim ve galiba sen de Azerbaycanlisin. Turkiyede mastr yapmak istiyorum. Bir kac sorum ola bilir eger sakincasi yoksa e-mail adresini verebilir misin yada ismime tiklayarak ozel mesaj atarsan sevinirim..

 • Merhabalar!Ben 23 yaşında çocuk babasıyım şu anda turizm sektöründe çalışıyorum .Önceleri hep hayalim öğretmen olmak ,insanlara bişeyler öğletmekti.Ama İşletme bölümünü kazandıp yeni mezun oldum ve rusca yabancı dilim.Yüksek Lisans yapmayı amacım bağlamında büyük bir heycanla istemekteyim .Sizce hem bir aileye bakıp hem Yüksek Lisans yapma şansım olabilir mi?aksi halde boşa kürek çekmek istemiyorum.Saygılarımla cevabınızı büyük heycanla bekliyorum.

 • merhabalar.ekonometri bölümü mezunuyum.yüksek lisans düşünüyorum ve kendi bölümümde değil de istatistik’de yapmayı düşünüyorum.bana ne gibi bir katkısı olur?.istatistiği seviyorum fakat burda yüksek lisans yaparsam ben ne üzerine çalışmalıyım ?

  şimdiden teşekkür ederim.

 • merhabalar ben hemşirelik bölümünde 4 snfa geçtim lakin hiç düşünmedğm ve sevmedğim bir bölüm hayatın şartlarına maruz kalarak okumak zorunda kaldım ben sinema tutkunu yönetmen sevdalısı biryim ve ilerde de yönetmenlik yapmayı düşünüyorum ama sinema diplomasını gerçek bir yönetmen olmak için almak istiyorum hemşireliği bittirip sinemada yüksek lisan yapabilirmiym buna dil engelmidir…

 • Arkadaşlar herkese merhaba… Araştırıyorum ama şu konu hakkında her hengi bir bilgi henüz edinemedim. İstanbul üniversitesinde mba türkçe masteri kazandım. Marmarada da Muhasebe Denetim. İşletme mezunuyum. Ve 2 üniversitenin de mülakatından geçtim. Şimdi kesin kayda kadar karar vermem lazım. Muhasebe Denetim mi yoksa Mba mı? Her hangi bir bilginiz yada varsa bilgi edinebileceğim kişi yada kişileri paylaşabilir misiniz? Kafam allak bullak şu an

 • mehabalar ben istatistik bölümü 3 sınıf öğrencisiyim .açıktan ikinci ünv. okumak istyrm.sizce maliye yada kamu yöntemi bölümün için hangisi bna dha yarar sağlar ?şmdiden ilginiz için tşk edrm .

 • merhaba. yazınız gercekten aklımdakı tum soru ısaretlerını kaldırdı dıyebılırım tesekkur ederım ama aklıma takılan brsey daha var ben sınıf öğretmenlıgı okuyorum hngi bolumden yuksek lısans yapabiliyorum? cevaplarsanız cok sevınırım..

 • Selam,
  Arkadaşlar viyana üniversitesinde yüksek lisans yapan var mı ?

Bir Cevap Yazın